PET palackok vajon tényleg olyan ártalmasak?

Szerző:
Találós kérdés
Praktikus, könnyű, nem törékeny, kényelmes és iszunk belőle… Mi az? Igen, ez a műanyag PET palack, ami a Polietilén-tereftalát rövidítése. Nagyon elterjedt a mai világban, szinte minden kisiskolás asztalán látunk ilyen kis palackot vagy akár az utcán emberek kezében, háztartásokban szinte elengedhetetlen része egy nagy bevásárlásnak.
Jelölése az 1-es szám alatt rejlik kis háromszögbe beborítva. Többi jelőlésről olvashattunk ezelőtti cikkünkben.
Biztonságos vagy ártalmas?
Elég, ha kinyitjuk a netes keresőt, rákeresünk és nagyon meg fog osztódni az emberek véleménye. Bizonyára a PET palackok gyártója védeni fogja, afele hajlanak, hogy igenis biztonságos. Vannak viszont a másik táborban lévő egézségre törekedő fogyasztók, különböző kutatóintézmények, akik ezt cáfolni fogják. Majd ránézünk az európai úniós előírásokra, normákra, amelyek azt írják, hogy HA betartják a gyártási és szállítási feltételeket, akkor biztonságosak ezek a műanyagok.
Akkor hogy is van?
Ha figyelmesen olvastad, akkor a válasz meg is van. Tehát, ha biztonságosan volt gyártva és főleg szállítva, akkor ezek a palackok EGY használatra biztonságosak lehetnek.
Felteszem magamnak a kérdést: hogy tudjam meg, hogy az előírt gyártási és szállítási feltételek rendben voltak? Hát igen, sajnos a válasz: szinte sehogy. Ugye fontos, hogy a PET palackban lévő folyadék ne tárolódjon sokág a műanyagban és ha lehet, akkor a hő hatását és a napsugarat kerülje.
Ugye a nyers kőolajpárlatból származó műanyagban a meleg hatására különéle anyagok oldódhatnak fel. Ráadásul a műanyagban lévő oldó- és lágyítószerek egy része is kioldódhat, ha túl sokáig áll benne a víz. Ezenkívül az antimon miatt is lehet ártalmas (a palackok 90 %-a antimon felhasználásával készül). Ez egy mérgező anyag, ami hosszú időn át történő fogyasztásával komoly tüneteket okozhat. Viszont különböző mérések szerint ez a koncentráció a megengedett hátárértéken belül van. Viszont a hosszútávon történő fogyasztása kérdéses lehet egészségünkre nézve.
Összegezve
- PET palackok relatív biztonságosak EGYSZERI használatnál.
- DE fontos az előírt szállítási és gyártái feltételek betartása.
- EZÉRT hő és napsütés hatására ne tegyük ki!
- Csak egyszer használjuk, aztán szelektálva dobjuk ki!
- Ha lehet, akkor PET palack helyett használjunk üvegpalackot vagy szűrött csapi vizet.
Nagyon fontos tény a végére
Földünknek 700 évre van szüksége, hogy szétbomlasztja ezt az anyagot. Addig toxikus anyagok jutnak a földbe – amiből származnak ugye ételeink, tehát a nyersanyagokból. Eredmény: újra bekerül a tányérunkba. Ez egy ördögi körfolyamat, ahol mindenképp egészségünk kárára megy. Pont ezért is, ha tehetjük, akkor választjuk az okosabb megoldást és költsünk inkább egy szűrőberendezésbe a sok palack helyett, ami kibír nagyon sokáig, így az össz háztartási kiadás is csökkenhet. Ha útra kellünk, akkor választjunk egy minőségi üveges palackot, amit felhasználhatunk több alkalommal is.

Személyi edző – SAKFST 1. szint; fekete öves karate edző – 1. dan; szlovák karate bajnok; C kategóriás bíró; több országos és nemzetközi sikeres versenyző; szlovák rekorder; városi kitüntetett sportoló; legjobb versenyzői cím Nyílt Cseh Bajnokságról
Kapcsolódó bejegyzések

Személyi edző – SAKFST 1. szint; fekete öves karate edző – 1. dan; szlovák karate bajnok; C kategóriás bíró; több országos és nemzetközi sikeres versenyző; szlovák rekorder; városi kitüntetett sportoló; legjobb versenyzői cím Nyílt Cseh Bajnokságról

1 Comment
Szólj hozzá
Kilépés a válaszból
Ez a weboldal az Akismet szolgáltatását használja a spam kiszűrésére. Tudjunk meg többet arról, hogyan dolgozzák fel a hozzászólásunk adatait..
Pingback: Műanyag és a konzervos doboz vajon miért is olyan káros?