Evezőgép, mint kardióedzés?

Szerző:
Evezőgép, mint kardióedzés?
Az evezőgép egy nagyon hasznos tornagép, sok jótékony hatása van, akár fogyáskor, akár izomnöveléshez vagy akár csak a kondícós edzésekhez. Ha belépünk egy edzőterembe, látjuk, hogy a futógépek általában foglaltak, illetve a nagy súlyokat is hamar elfoglalják a nagy izmos egyének. Nincs is vele gond. De miért is olyan ritka, hogy az evezőpad általában szabad, vagy miért is hiányzik gyakran ez a gép sok edzőteremből?
Lehet azért, mert a használata annyira nem is egyszerű vagy nem annyira köztudott, hogy mennyire hatékony edzésforma?
Ha így is van, egyetértek. Én se szoktam a múltban sokat alkalmazni. Viszont egyre többet hallottam róla, illetve a crossfitesek körében is eléggé elterjedt mára. És hát ugye a crossfites embereknek azért van kis kondijuk. Így hát nekiugrottam. Egyre többet olvastam róla, majd alkalmaztam és lám … tényleg egy nagyon hasznos tornagyakorlat.
Technika elsajátítása
Fontos, hogy míg nem próbáltuk ki és nem sajátítottuk el a helyes technikát, addig ne akarjuk magas intenzitáson menni és nem is kell nagyon elnyújtani az edzésidőt. Fontos, hogy szépen lassan szoktassuk rá izmainkat. Nem könnyű edzésforma, mivel megmozgatja a legnagyobb izomcsoportokat is, mint a láb, hát és karizmot is egyszerre.
Kiindulópont a lábak behajlításával kezdődik, ahol a sípcsont függőlegesen van a talajjal, a karok pedig nyújtva vannak. Első izomcsoport, amely bekapcsolódik a gyakorlatban a láb, ahol a combok és a vádlik kellő megterhelést kapnak. Ez a „teher“ a hát segítségével fokozódik, ahol a felsőtest izmai vezetik tovább a gyakorlatot. Fontos, hogy a gerinc egyenes legyen. A gyakorlat végén derékből enyhén hátradölünk, ahol a karral még „rántunk“ egyet. Fontos, hogy a könyök maradjon vízszíntesen a test mellett, ne kanyarodjanak ki és a csukló is legyen végig egyenes, ne törjön meg. A húzó fázis után a pihenő fázis következik, ahol visszatérünk a kiindulóhelyzetben. Először a kar, hát, majd a lábakat engedjük vissza.
Edzésfajták
Léteznek különböző edzésfajták attól függően, hogy mit szeretnénk erősíteni: szív és érrendszert, tüdőkapacitást, lábakat, vállakat, karokat, hátat vagy csupán a kondíciót. Az edzőgépen nagyon hatékonyan figyelhetjük a gyakorlat erőségét, intenzitását. Állítsuk be kondíciónktól függően.
Bemelegítés és nyújtás
Bemelegítésként alkalmazható egy könnyebb séta, kocogás, kerékpár, de akár bemelegíthetünk az evezőgépen is. Elején ne használunk magas intenzitást a sérülés elkerülése miatt. Végére nyújtsuk meg izmainkat, majd hagyjunk elegendő regenerációs időt vagy módot a következő edzésig.
Hibák:
- felhúzott váll,
- teljes térdkinyújtás (ízület sérülésének veszélye),
- csukló behajlítása,
- hát homorítása, domborítása,
- könyök kifele tartása,
- túlságos hátradölés,
- kiindulás vállból kezdődik,
- nem erős, stabil háttartás.

Személyi edző – SAKFST 1. szint; fekete öves karate edző – 1. dan; szlovák karate bajnok; C kategóriás bíró; több országos és nemzetközi sikeres versenyző; szlovák rekorder; városi kitüntetett sportoló; legjobb versenyzői cím Nyílt Cseh Bajnokságról
Related

Személyi edző – SAKFST 1. szint; fekete öves karate edző – 1. dan; szlovák karate bajnok; C kategóriás bíró; több országos és nemzetközi sikeres versenyző; szlovák rekorder; városi kitüntetett sportoló; legjobb versenyzői cím Nyílt Cseh Bajnokságról
